Aby cofnąć się do narodzin kryptowalut, należy powrócić do 2009 roku. Wówczas osoba posługująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto, stworzyła pierwszą cyfrową walutę. Twórca bitcoina za główny cel obrał wykreowanie jednostki, która umożliwi anonimowe płatności. Cały proces miał odbywać się za pomocą systemu peer-to-peer, co pozwalało na przesyłanie oraz odbieranie aktywów bez udziału pośredników.
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to pierwsza w pełni niezależna i zdecentralizowana waluta cyfrowa. Jednym z kluczowych czynników, jaki na niego wpływa, jest ograniczona podaż. Na etapie tworzenia zaznaczono, że maksymalna liczba dostępnych bitcoinów osiągnie poziom 21 mln sztuk. Cały proces wydobycia ma potrwać do 2140 roku, a z każdym halvingiem (czteroletni cykl) liczba bitcoinów do wykopania zmniejsza się o połowę.
Na przestrzeni lat zwiększała się za to liczba użytkowników, a to ze względu na szeroki wachlarz możliwości. Początkowo bitcoin służył jako środek płatniczy, lecz po jakimś czasie ludzie zaczęli dostrzegać w nim większy potencjał. Duże wahania cen powodowały, że w krótkim terminie można było na nim sporo zyskać. Natomiast wielu specjalistów w dziedzinach finansów pokładało nadzieje z ulokowaniem swoich oszczędności. To z oczywistych względów - uważano, że pierwsza kryptowaluta jest towarem deflacyjnym.
Sieć blockchain
Trudno powiedzieć czy bitcoin byłby aż tak efektywny, gdyby nie sieć blockchain. To właśnie ten system jest niejako sercem całego procesu przekazywania informacji. Opiera się on na zapisywaniu oraz przesyłaniu wiadomości o transakcjach internetowych. Sieć blockchain układa każdą kolejną transakcje w blokach, które z kolei tworzą następne części całego łańcucha. Każdy kolejny element zależy od poprzedniego. Łańcuch bloków, bo tak potocznie nazywany jest ten system, obecnie obsługuję również inne rynki, jak m.in. energii elektrycznej czy innego rodzaju handlu.
Czy Bitcoin jest bezpieczny?
Mimo wielu stereotypów, bitcoin jest uznawany za niezwykle bezpieczną walutę. Na ten fakt wpływa kilka powodów. Przede wszystkim o wiele trudniej włamać się na portfel kryptowalutowy, aniżeli do tradycyjnego konta bankowego. Bitcoin obsługiwany jest właśnie przez sieć blockchain, która należy do najbezpieczniejszych form przechowywania danych. Dodatkowo cały system jest aktualizowany, co z kolei powoduje, że w każdej chwili można zmienić jego algorytm. Obecnie jest to niepotrzebne, bo aktualny szyfr jest nie do złamania.
Zalety kryptowalut
Główną zaletą użytkowania kryptowalut jest anonimowość. Podczas jednej transakcji można przesłać dowolną ilość bitcoinów na inny adres, niezależnie od miejsca pobytu. Dodatkowo można wykonać takie przedsięwzięcie bez żadnej wiedzy banków czy instytucji państwowych. Z kolei cały proces takiego transferu jest niezwykle wygodny, szybki, a jednocześnie nie należy do najdroższych. Istotnym elementem jest tutaj ograniczona podaż. Większość cyfrowych walut nakłada odgórne limity wydobycia. To powoduje większą stabilność, a także gwarancję braku dodruku bez pokrycia, jak w przypadku pieniądza fiducjarnego.
Gdzie kupić pierwsze krypotwaluty?
Zakup kryptowalut odbywa się na kilka sposobów. Obecnie do przeprowadzenia takich transakcji można wykorzystać wiele form. Ich różnorodność pozwala na zakup bitcoina w najbardziej elastyczny sposób, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jedną z możliwości jest przeprowadzanie wymian na giełdach kryptowalutowych. Wówczas można zakupić krytpowaluty bez wychodzenia z domu. Kolejną z opcji jest zakup walut cyfrowych w kantorach stacjonarnych. Jednak co raz większym zainteresowaniem cieszą się bitomaty.
Jak przeprowadzić transakcje w bitomacie?
Charakterystyka bitomatów wyróżnia się na tle innych form zakupu i sprzedaży kryptowalut. Przeprowadzanie transakcji jest niezwykle proste, szybkie, a także anonimowe (obecne prawo pozwala wykonywać anonimowe wymiany do równowartości 1 tys. euro). Główną zaletą jest możliwość transakcji gotówkowych. Bitomaty zazwyczaj przypominają wyglądem tradycyjne bankomaty. By sfinalizować transfer należy wpłacić wybraną sumę pieniędzy, wybrać kryptowalutę oraz podać adres portfela. W przypadku sprzedaży należy przesłać daną walutę cyfrową pod wskazany adres, co pozwoli wypłacić gotówkę. Przejrzyj też opinie o bitomacie w Bydgoszczy aby zobaczyć co użytkownicy mają do powiedzenia.
Czy warto inwestować w Bitcoina?
Jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród początkujących inwestorów, to zapytanie czy zakup bitcoina jest nadal opłacalny. Najpopularniejsza cyfrowa waluta świata na przestrzeni lat mocno zyskała na wartości. Pierwszym kursem, po jakim można było nabyć bitcoina było 0,05 dolara. Obecna cena jednego BTC to poziomy ponad 45 tysięcy dolarów. Kryptowaluty nie należą do najstabilniejszych aktywów, lecz należy przyznać, że w długim terminie okazują się trafioną inwestycją.
Obecna kapitalizacja bitcoina wynosi blisko 900 miliardów dolarów, co pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się ta kryptowaluta. Jeśli weźmiemy pod uwagę wykres, to w długim terminie inwestycja w bitcoina powinna być jedną z najkorzystniejszych opcji przechowania wartości pieniądza.
Chcesz dowiedzieć się od czego zależy kurs Bitcoina? Zajrzyj do poradnika Od czego zależy kurs BTC.