Czasem słyszymy lub widzimy reklamę, że warto zainwestować w pieniądze wirtualne, bo można się na nich wzbogacić. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z Bitcoinem, ale nie masz pojęcia na jakiej zasadzie działa, oraz jakimi prawami rządzi się prawo podatkowe związane z wpłatami i wypłatami w bitomatach, to zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Co to jest bitomat?
Na początek wyjaśnię Ci, co to jest bitomat. Bitomat to bankomat do kryptowalut. Umożliwia on zakup oraz sprzedaż kryptowlut. Zwykle w bankomacie bitcoin możemy wymieniać polskie złote na Bitcoin oraz na odwrót. Jak możemy się domyślić, jest to jeden z najszybszych sposobów, aby zacząć inwestować w kryptowluty.
Zakup Bitcoin w bitomacie a podatki
W bitomacie możemy wymienić cyfrowe pieniądze na materialne. To bardzo proste. Na początku trzeba założyć internetowy portfel, w którym będziesz trzymał swoje pieniądze. Później musisz poszukać bitomatu i na jego ekranie trzeba kliknąć kup Bitcoin. Wtedy skanujesz adres swojego portfela internetowego. Wystarczy przyłożyć kod QR do skanera. Następnie określamy sumę i gotowe. Dobrze jest wiedzieć, że bitomaty pobierają prowizję za możliwość wymiany gotówki na Bitcoin i odwrotnie. Jednak, tak jak w banku, zależy ona od operatora. Jeśli chodzi o zakup kryptowalut, w tym wypadku Bitcoina, to prowizja wynosi od 0% do ok. 8% względem giełd. Podobnie ma miejsce sytuacja ze sprzedażą.
Bitomat a urząd skarbowy
Jeśli chodzi o podatek, to termin opłaty za kryptowaluty jest jeden w roku i tylko z dochodu jaki z niego mamy. Rozliczamy go wtedy, gdy rozliczamy również dochód z innych źródeł. Czyli traktujemy to jak pieniądze, które dostajemy w pracy. Na przykład, jeśli w zeszłym roku zarobiłeś tysiąc złotych na kryptowalutach, to do końca kwietnia następnego roku musisz się rozliczyć z urzędem skarbowym. Do tego używasz formularza PIT-38, a w polu obok uzupełniasz „E”.
Bitomat a podatek
Aby rozliczyć podatek, będą potrzebne wyciągi z transakcji z platformy, na której ich dokonujemy. Dobrze jest trzymać każdą z nich osobno. Data jest w nich bardzo ważna. Podatek w wysokości dziewiętnastu procent musimy uiścić dopiero wtedy, gdy uzyskamy dochód od Bitcoina. Dochód z krypto obliczamy odejmując koszty przychodu od dochodu. Do nich zaliczamy prowizję za transakcję oraz sam zakup kryptowaluty. Jeśli dopiero co zacząłeś swoją przygodę i nic nie zarobiłeś to nie musisz płacić podatku. Wtedy rozliczasz się z fikusem w ten sposób, że pokazujesz potwierdzenie kupna Bitcoina wypełniając pole przychodu. Pole dochodu zostawisz puste. Jeżeli wymieniasz jedną wirtualną walutę na drugą to nie płacisz podatku. Urząd skarbowy nie uważa tego za wzbogacenie się. Dopiero gdy Bitcoina wymienisz na jakiś towar czy usługę to będziesz musiał się rozliczyć.
Bitomaty na świecie i w Polsce
Jednym z największych pionierów, jeśli chodzi o ilość bitomatów są Stany Zjednoczone. Ich ilość w tym kraju w przekroczyła cztery tysiące. Drugim krajem jest Kanada ale posiada ich już tylko siedemset trzydzieści. Polska posiada ich już tylko pięćdziesiąt trzy. To pokazuje jaki jest przeskok. Siedemdziesiąt procent bitomatów jest ulokowanych w Ameryce Północnej. Europia posiada ich około tysiąca. Nie każde państwo europejskie je ma. To może być problematyczne jeśli wyjedziesz gdzieś na wakacje. Warto wiedzieć, że bitomaty są jeszcze w Hong Kongu oraz w Kolumbi.